FA upřesnění pojmů a parametrů

Dotaz zákazníka k FA tarifům, který nám připadá důležitý a proto se o něj chceme podělit i s ostatními.

Dobrý den.

Zavítal jsem na Vaše webové stránky z důvodu objednání internetu. Vaše nabídky mne zaujaly a mám z toho dobrý pocit. Měl bych ale přesto pár otázek, jestli se mohu zeptat. Naše adresa je —, Jaroměř

1) Jaký je rozdíl mezi TCP data a linkou krom rychlosti + jaká ze zmíněných variant by byla možná na uvedené adrese.

2) Je agregace u výše zmíněných typů (TCP a linka) je stejná? Tím myslím 1:8.

3) Jaká je Vaše stabilita internetu a jak časté jsou výpadky + jestli zákazníky včas kontaktujete, že v blízké době dojde k výpadku.

4) Na jak dlouhý časový úsek se podepisuje smlouva?

Děkuji moc za Vaší reakci.

Přeji pěkný zbytek dne.

Naše odpověď:

1) TCP znamená čistá data, čistá rychlost. Je to stejné jako s hmotností bez obalu netto, protože brutto uvádějí všichni ostatní, tedy data i s obalem, který tvoří hlavičky a metadata a protokol a vše, co vlastně na konci nepotřebujete, ale ono se to přenese, protože je to tam potřeba přibalit. Stejně jako obal na balíku a etiketa kam to má jít. Na kabelovém ethernetu, tedy drátu, který běhá 100Mbit jste schopen v UDP/IP přenést až 95Mbit čistých dat za vteřinu, pokud nedochází ke ztrátám a pokud ano, musí si je řešit aplikace, připadně se přenos neopakuje a Vy tak máte šum v muzice, výpadek obrazu ve videu nebo LAG ve hře. Jde tedy o ztrátový protokol. Může ale být využit i k bezestrátovému přenosu, pokud si jej bude řešit aplikace. Příkladem je např. NFS, který využívá právě UDP, protože si umí připadné ztráty řešit efektivněji, než kdyby k přenosu využil TCP, který by toto dělal za něj. Ten mát totiž ztrátovost až 20% a tak by na 100Mbitovém kabelu rychlost přenosu byla 80Mbit. To je ale včetne hlaviček protokolu, který je použit pro přenos, např. samba/CIFS, tak se na koncové zařízení dostane efektivně bezestrát na aktivních prvcích jako jsou switche a routery např až 75Mbit dat za vteřinu. Pokud ovšem nebudeme na kabelu, ale využijeme k přenosu bezdrátové médium, musíme přibalit další vrstvu pro přenos tímto médiem a tedy protokol pro bezdrátovou komunikaci, resp. modulaci. Těch je také několik tipů. Abych to zkrátil a zjednodušil, u těch nejobyčejnějsích a nejhůře navržených jako je 802.11 například, potřebujeme podle modulace a zarušení kanálu dost velký rozsah. Pokud bysme vysílali v pásmu 5GHz a to v normě A a měli přepnuto do 40MHz šířky kanálu a rychlost spojení by byla díky silnému signálu dostatečná pro spojení ve 108Mbitech, tedy kolem -53dB, potom bysme byli schopni tím CIFS protokolem přenést až 80Mbit „drátových“ a v UDP se dostat cca na 75Mbit, v TCP tak na 60Mbit optimisticky, takže když by užitečná data „netto“ byla 55Mbit mohli bysme jásat. V praxi je to ale na vesnicích cca 25-30Mbit a ve městě tak 10-15Mbit. CCQ (kvalita spojení) totiž nebývá téměř nikdy 100%. Proto je potřeba využívat normy N, kde lze pro bezdrátový přenos využít kapacity transportní vrstvy až 300Mbit při slušném signálu do -60dB a slušném CCQ kolem 85% potom není problém přenést čistých 75Mbit dat za vteřinu. Na uvedené adrese tedy nelze bez měření s jistotou říct, která nejvyšší rychlost by byla na tomto místě možna.

2) U všech linek je agregace stejná, tedy 1:8 u FA tarifů.

3) Stabilita je daná výše popsaným ad 1), pokud jde o odstávky/výluky provozu, kdy provádíme údržbu na síti nebo vím, že např. ČEZ bude mít údržbu na síti, potom samozřejmě píšeme vše na našich stránkách, stejně jako v případě, kdy má výluku nás dodavatel konektiviti UPC. Z našich stránek se tyto informace kopírují na náš Facebook a Twitter, pokud tedy tyto služby využíváte a nás si přidáte, budete vše vědět i bz toho, že byste se musel na naše stránky dívat každou chvíli. Stejně tak lze využít i náš kanál RSS pro Vaši RSS čtečku, kterou už dnes má i každý prohlížeč internetu. Živé záložky jsou další volbou. Neposíláme e-mail ani sms, pokud jse o hromadná sdělení, protože z důvodu možnosti využití výše uvedených technologií je to v porovnání zcela neefektivní. Rozdíl mezi odeslanou SMS, která prvnímu zákazníkovi dojde za 1s, ale poslednímu na seznamu za 2h optimisticky a publikováním na Twitteru, kdy všem, i tomu nejposlednějšímu dojde stejně jako tomu prvnímu během 3 vteřin, je zřejmý. O e-mailu ani nemluvě.

4) Smlouva je  na úsek, který si sám zvolíte. Když chcete dotovanou cenu za zřízení a podle výše tarifu je jeden až dva roky. Pokud dotovaného nemáte zvoleného nic, je smlouva s 1 měsíční výpovědní lhůtou nehledě na době připojení ať bylo půl roku, rok či jen měsíc.

 

Přímý odkaz na tento článek: https://www.sympatika.cz/fa-upresneni-pojmu-a-parametru/

Domácnosti mají nyní možnost navýšených tarifů pro nové i stávající zákazníky. Nové přípojky jsou budovány na již navýšené technologii. Stávajícím zákazníkům je technoplogie průběžně upgradována a tarify jsou jim navyšovány automaticky. Z vaší strany není třeba žádné akce :) ale pokud nám řeknete díky, uděláte nám tím radost  ;)