Může to být další důležitý zlom v boji s pandemií. Kanadští vědci objevili první ústně podávaný lék, který zabírá i na COVID-19. Tabletky kolchicinu mají protizánětlivé účinky, podle lékařů z montrealské kardiologické kliniky (MHI) působí jak při léčbě samotného onemocnění, tak při snižování rizika dalších možných komplikací.
Pilulky kolchicinu obyčejně používají pacienti trpící dnou a artritickým onemocněním kloubů. Kanadští lékaři však nyní zjistili, že jsou vhodné i proti největšímu medicínskému strašáku současnosti.
Podle jejich výzkumu může užívání kolchicinu u lidí s COVID-19 snížit riziko hospitalizace či úmrtí až o 19–21 procent. K danému číslu se experti dostali porovnáváním se skupinou osob, které dostávaly pouze placebo.
Kolchicin je vhodný k léčbě pacientů, jejichž stav (zatím) nevyžaduje hospitalizaci. Právě jimi se zabývala studie Tardifova týmu; v rámci Kanady, USA, Evropy a Jižní Ameriky zkoumala přes čtyři tisíce lidí. Žádný z nich v době výzkumu nebyl hospitalizován, současně však již všichni měli alespoň jeden rizikový faktor, který by mohl vést ke zhoršení onemocnění.
Podle Tardifa se u 4159 pacientů, jimž pozitivitu na COVID-19 potvrdil i PCR test, díky podávání kolchicinu snížilo riziko hospitalizace o 25 procent, nutnost užití plicní ventilace o 50 procent a riziko úmrtí o 44 procent.
„Je to velký vědecký objev,“ citovala agentura AFP lékaře z Tardifova týmu.